Ekzerco: Reskribu uzante pasivajn adjektivajn participojn

Keskustelu­alueet Edistyneille Ekzerco: Reskribu uzante pasivajn adjektivajn participojn

Tämä aihe sisältää 2 vastausta, 2 kirjoittajaa, ja siihen kirjoitti viimeksi  Juha Metsäkallas 2 viikkoa, 2 päivää sitten.

  • Kirjoitus
  • Juha Metsäkallas
    osallistuja

    Turun Esperanto-yhdistyksen harjoitustehtävänä oli tällainen.

    Reskribu la subajn propoziciojn uzante pasivajn adjektivajn participojn. (Musumu super ĉiu vico por vidi la solvon/Vie hiiri kunkin rivin päälle nähdäksesi vastauksen.)

    1. Mi retrovis lin, ĝuste kiam oni ankoraŭ ne forsendis [aludo: sed poste sendos] lin. → …, ĝuste kiam li estis forsendota.
    2. Li ĉiam esploras la vagonon, kiam oni ankoraŭ ne plenigis [aludo: sed poste plenigos] ĝin. → …, kiam ĝi estas plenigota.
    3. Kiam mi alvenos, la tagordon oni [aludo: ankoraŭ-ne-difinis-sed-poste-difinos]. → …, la tagordo estos difinota.
    4. Medikamenton oni ne bezonas, kiam oni estas sana. → Medikamento ne estas bezonata, …
    5. Kiam ajn li aperis, oni laŭdis lian bonkorecon. → …, lia bonkoreco estis laŭdata.
    6. Kiam ajn li aperos, oni laŭdos lian bonkorecon. → …, lia bonkoreco estos laŭdata.
    7. Kiam vi ricevos mian leteron, oni certe jam pli frue retrovis vian monujon. → …, via monujo certe estos retrovita.
    8. Dum ni serĉis lin, oni jam pli frue dronigis lin. → …, li estis dronigita.
    9. Kiam oni jam pli frue fermis la pordon, la vizitantoj ne povas eniri. → Kiam la pordo estas fermita,…
    10. Ĝuste kiam ni alvenis, oni esploris tiun demandon. → …, tiu demando estis esplorata.
    0
    0
  • Vastauksia
  • eevnik
    osallistuja

    Kiitos Juha, oli tosi hyvä harjoitus! Lisää tällaista. Dankon!

    0
    0
  • Juha Metsäkallas
    osallistuja

    Kävimme tehtävän läpi eilen opettajan johdolla, ja totta kai kävi ilmi, että olin tehnyt pari virhettä. Olen korjannut virheet, ja muuttuneet vastaukset olen merkinnyt tehtävään ylle punaisella.

    Korjaukset ovat:

    3. estos difinata → estos difinota

    4. estas bezonta → estas bezonata (kirjoitusvirhe)

    7. estos retrovata → estos retrovita

    9. estis fermita → estas fermita

    0
    0

Sinun täytyy olla kirjautunut vastataksesi tähän aiheeseen.